v Thajsku je opravdu vedro

Říká se, že nejlepší měsíce pro cestováním po Thajsku jsou listopad - březen. To můžu jen potvrdit, za celé tři týdny nám zapršelo pouze jenou a to v den odjezdu. Jinak jsme neustále měli 35 °C a slunečno bez jediného mráčku. Pakliže budete cestovat v Thajsku přírodou, jsou nejlepšími měsíci listopad a prosinec. Vše je rozkvetlé a vodopády protéká více vody po právě končícím období dešťů.

v Thajsku výborně vaří

Nám oboum moc chutnalo. Thajci používají k vaření jídel spousty zeleniny a různého koření. Základ je také rýže či rýžové nudle. Vaří se zde také hodně na chilli, myslel jsem si že v tom vedru se cokoliv s chilli jíst nedá, ale pravda je ta že to co se nám zdalo na začátku pobytu jako až nesnesitelně pálivé, bylo na konci pobytu přijatelné. Jídlo v Thajsku není drahé, oběd můžete na tržistích sehnat za cca 30 B, v restauracích se ceny pohybují okolo 50-80 B. Ze začátku jsem měl trochu strach jídlo na ulici jíst, ale když vidíte jak se maso před vámi tepelně zpracovává a pouze se neohřívá, nevidím sebemenší problém proč si na tržišti jídlo nedat. A ty vyloženě thajské specaility najdete pouze tam. Každý den jsme si též dopřávali sposutu ovoce které. Hlavně meloun, ananas a mango které jsou velmi levné, naopak taková jablka jsou neskutečně drahá. No ale kdo by chtěl jíst v thajsku jablka.

ubytování v Thajsku

Co se týká ubytování, není sebemenší problém najít rozumné bydlení za rozumnou cenu. My jsme spali vždy v Guest Housech, Lonely planet byl v tomto ohledu dobrým rádcem. Nejhorší ubytování bylo paradoxně v Bangkoku na Khao San road a bylo dokonce i nejdražsí. Platili jsme za noc 350 Bathů, takovou sumu jsme už nezaplatili nikde. Spíše se ubytování pohybovalo okolo 200 - 250 Bathu. Samozřejmě se dá sehnat i levnější, my jsme však bydleli vždy jen na dvoulůžkovém pokoji. Nejlevněji vyšlo ubytování na ostrově Ko Lanta, kde jsme zaplatitili za Bamboo Hut 150 Bathu, mělo to ale jednu vadu běhaly tam krysy a já se moc nevyspal protože Adéla na mě skákala strachy při jakémkoliv náznaku jejich přítomnosti. Promiň Adél ale říct jsem to musel :-))

doprava v Thajsku

Dopravní infrastruktura v Thajsku je na velmi slušné úrovni. Nám osobně nejvíce vyhovovalo cestovat vlakem, nejen protože jsme oba vysocí, ale i proto že železniční doprava je tam narozdíl od nás levná. Vlaky třetí třídy staví na každém kroku a je dobré s nima jezdit pouze na kratší vzdálenost. Na delší vzdálenosti např. z Ayutthayi do Chiang Mai (cesta trvá zhruba 11 hodin), je dobré brát druhou třídu s lehátky. Tyto vlaky jezdí přes noc, to je perfektní protože neztracíte zbytečně den. Je legrační když nastoupíte do zmiňovaného vlaku a myslíte si, že vaši spolucestující budou místní a zjistíte, že jsou kolem vás pouze samý evropané. Thajská doprava ve městech je také dobře zajištěna, v Bangkoku jezdí tolik autobusů že nevíte kam dřív sednout. V jiných městech jsme většinou chodili pěšky a nebo jako v Chiang Mai jsme měli půjčeného skútra. Pujčení skútra na den stojí 150 Bathů, což je opravdu směšná cena. Je dobré se ještě připojistit proti krádeži, připojištění činí 5O Bathů. Benzín je v Thajsku proti evropě opravdu levnej, není co řešit nasedáme a po celou dobu naší návštěvy Chiang Mai ze skútru neslezeme. Další formou cestování ve městě je TUK-TUK, tříkolé vozítko či taxi. S řidiči TUK-TUKŮ nekompromisně smlouvejte, vždycky vás budou chtít oškubat. Pozor hlavně na řidiče v Bangkoku, kteří pod slibem okružní jízdy kolem všech památek vás zavezou do krámů na šperky a oblečení.